Цей матеріал написаний за підсумками приватної зустрічі з людиною, яка надає допомогу американським детективам, що займаються приватним розслідуванням кримінальної справи Олега Вікторовича Мальцева. Точніше вони розслідують причину виникнення цієї кримінальної справи та встановлюють її замовників. Текст статті написано від першої особи відповідно до стенограми розмови.
По-перше, це не проста та не лінійна справа. Тут багато зацікавлених осіб, різних мотивів і цілей. Такого докладного брифу я давно не бачив — понад 100 сторінок тексту і кілька сотень посилань на матеріали з відкритого доступу. Понад два місяці пішло на підготовку. Тільки після цього група у повному складі зібралася в Києві і почала роботу.
Одразу скажу, що я не володію всім обсягом інформації. Я допомагаю, як перекладач і носій мови. До мене звернулися з тієї причини, що раніше я мав відношення до правоохоронної системи та знаю як вона працює в Україні. Також я допомагаю з організацією негласних зустрічей з українськими чиновниками і силовиками. Опублікувати цей матеріал мене спонукала інформація, яку я отримав: дуже дивно дивитися на те, як діють наші сьогоднішні правоохоронці, тим більш під час війни.
- Створення образу небезпечної організації;
- Перелом в інформаційній війні. Справа №761/30150/19;
- Вимагання грошей за закриття кримінальної справи. Грудень 2023;
- «Злив» інформації у ЗМІ з боку силовиків. Серпень 2024
Забігаючи наперед, скажу, що у справи Олега Мальцева є «історичний близнюк» — початковий шаблон, якому підпорядковуються аналогічні події, загальна логіка і навіть дійові особи. Мабуть, це головне відкриття перших 40 днів роботи над проєктом. У мене в практиці таке зустрічається вперше, адже цьому шаблону, як виявилося, понад 90 років. Але давайте по черзі! |
СТВОРЕННЯ ОБРАЗУ НЕБЕЗПЕЧНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ
Перше достовірно відоме замовлення на Олега Мальцева та його структури датується восени 2014 року. Після цього ще щонайменше 3 рази українським силовикам пропонували «закрити Мальцева» як лідера «небезпечної організації». Сьогодні ми точно знаємо, хто був кінцевим бенефіціаром цих замовлень — державні структури РФ.
Абсолютно неважливо, як вони називалися. У різні періоди по-різному — апологетичні центри РПЦ, центр «Е» ФСБ тощо. Важливо, що замовлення були і вони виходили з території РФ.
Про це під час розслідування ми дізналися від українських силовиків, як я вже говорив — це частина моєї роботи — я організовував зустрічі з силовиками в Києві та виконував функції перекладача. Є щонайменше три інсайдери в силових структурах, які погодилися допомогти детективам. Більше того, інсайдери повністю згодні з тим, що арешт Олега Мальцева у вересні 2024 року — це реалізація чергового замовлення. Також вони вважають, що їхніх колег по службі «зіграли в темну», підставивши їм проросійських донощиків і провокаторів. Справу Мальцева інсайдери вважають ганьбою і впевнені, що незабаром усе стане на свої місця. Але це лише їхні думки. Нас же цікавлять факти.
Осінь 2014 року
На сайті Московського Апологетичного центру Іринея Ліонського було вперше опубліковано інформацію про «секту Мальцева». Метою була не просто дискредитація. Замовники домоглися першого успіху — на московському сайті однієї зі структур РПЦ з’явилася хоч і вигадана, але потенційно небезпечна, на їхню думку, організація. Їм було недостатньо дискредитувати тільки Олега Мальцева. Вони розуміли, що вихованці, колеги та друзі стануть на захист Олега Вікторовича. Тому було обрано механізм у вигляді «секти» — щоб у будь-який момент можна було дискредитувати будь-якого прихильника або однодумця Олега Мальцева.
Проросійський наратив про секту і «лідера секти», як ми бачимо, допомагає опонентам Мальцева навіть під час війни України з режимом путіна. До речі, необхідно зазначити, що ще у 2014-2015 роках ці проросійські наративи щодо секти активно підхопили одеські ЗМІ, які спливли як «чорт із табакерки».
«СЕКТА» МАЛЬЦЕВА
Потрібно віддати належне українським силовикам. За словами інсайдерів, у період 2015-2020 сигнали про «секту Мальцева» наші служби оцінювали скептично. Та й прихильники Мальцева діяли зі свого боку вкрай ефективно. Приїзд в Україну італійського соціолога Массімо Інтровіньє (2016 рік), кримінолога Антоніо Нікассо (2019 рік), безліч науково-популярних програм і фільмів значно ускладнювали завдання опонентів Олега Мальцева.
У період 2015-2020 рр. українським силовикам було очевидно, що Мальцев — реальний вчений із фактичними науковими досягненнями. Маса статей, монографій, конференцій, європейських наукових експедицій, наукова діяльність у рамках «Української Академії Наук» і «Європейської Академії Наук» — вказували на те, що жодного релігійного підґрунтя в структурах Мальцева немає. А отже, і секти немає і бути не може. Якщо у Мальцева і є якась релігія, то це наука. У доносах періодично фігурувала релігійна структура «АЛЛАТРА», зв’язок з якою приписували Мальцеву. Перевірки подібних сигналів встановили, що це була дезінформація.
Громадська та експертна діяльність яскраво вказували на те, що у Мальцева і його людей радикальна антиросійська позиція.
Фільм «Операція кандидат наук», «Захистіть свою совість» (був презентований в ОБСЄ 2016 році), «Православне лобі в російській Вікіпедії» містили відкриту критику РПЦ і викриття методів боротьби з інакомисленням режиму путіна. Після презентації в Києві фільму «Ліцензія на злочини» (2019 рік) в офісі УАН («Українська Академія Наук») відбувся закритий круглий стіл, у якому взяли участь, зокрема, й українські силовики. На цій зустрічі Мальцев заявив, що УПЦ МП має опосередкований стосунок до релігійної діяльності, а є резидентурою ФСБ на території України. Присутні на зустрічі співробітники СБУ це повністю підтримали. Як вказують наші джерела, є навіть відеозапис цієї зустрічі.
Так чи інакше спроба створити образ небезпечної організації почалася в Москві восени 2014 року, і це факт. Трохи згодом проросійські наративи розійшлися недоброчесними українськими медіа — «Думська», «Думська ТВ», «Третій Цифровий», «Антикор», «Страна.ЮА» та цілому ряду інтернет-агрегаторів та інфопомийок.
Так чи інакше спроба створити образ небезпечної організації почалася в Москві восени 2014 року, і це факт. Трохи згодом проросійські наративи розійшлися недоброчесними українськими медіа — «Думська», «Думська ТВ», «Третій Цифровий», «Антикор», «Страна.UA» та цілому ряду інтернет-агрегаторів та інфопомийок.
Ці медіа до цього часу активно використовують проросійські наративи. Нікого з керівництва цих нечистоплотних українських медіа не бентежить, що їхніми союзниками в інформаційних атаках на структури Мальцева були також російські медіа, як-от «НТВ», «Россия-1», «Телеканал 360» та багато інших.
ПЕРЕЛОМ В ІНФОРМАЦІЙНІЙ ВІЙНІ
У будь-якій інформаційній війні є 2 фронти — інформаційний і юридичний. У період 2014-2019 структури Олега Мальцева ефективно медійно відбивали нападки російської пропаганди і недобросовісних українських ЗМІ.
А ось до юридичної частини справа дійшла тільки у 2019 році, законної сили юридичне рішення набуло 27.04.2021.
У цьому блоці викладено дослівно резолютивну частину рішення Шевченківського районного суду м. Києва:
Справа Nº 761/30150/19 Провадження Nº 2/761/827/2021 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ Визнати недостовірною та такою, що порушує честь, гідність та ділову репутацію, інформацію: оприлюднену 20 березня 2019 року о 18:36 год на веб-сайті “СТРАНА.ua” за адресою у мережі Інтернет https://strana.ua/news/191818-redaktor-odesshoho-sajta-dumskaja- в розділі “Новости” у статті під назвою «Одеський сайт Думская.net заявил, что у него украли страницу в Facebook», а саме: «Отметим, что атаки ботов на одесское издание начались с 2015 года, когда сайт попытался выяснить историю людей, попавших в психологическую зависимость от лидера секты Олега Мальцева. Он называет себя «доктором философии», «профессором ножевого боя», «доктором психоанализа», а также экспертом как минимум трех десятков разнообразных «наук» и «дисциплин». До 2013 года Олег Мальцев проживал в Крыму, где на него было открыто несколько уголовных дел по мошенничеству. Затем он перебрался в Одессу, где основал несколько фирм и «научно-исследовательских академий». После нескольких материалов Думской.net о секте, журналистам начали угрожать. К слову, помимо журналистов, травле сектантов подвергаются все, кто так или иначе ставят под сомнение ценность «научных исследований» лидера секты. Например, травле были подвергнуты даже тренеры боевых искусств — одессит Руслан Матвеев, тренер по джиу-джитсу из Килии Олег Елисеев и даже исследователь и преподаватель ножевого боя из Латвии Денис Черевичник — его сектанты даже внесли в базу «сепаратистов» одиозного сайта «Миротворец». Помимо травли в интернете, для которой лидер секты фактически организовал фабрику ботов, забрасывающих жалобами администрации социальных сетей, сектанты изготавливают видеоролики, угрожают физической расправой с анонимных Р-адресов». Зобов’язати власника веб-сайту «СТРАНА.UA» Товариство з обмеженою відповідальністю «Ласмак» (ідентифікаційний код юридичної особи: 39649484, юридична адреса: м. Київ, вул. Коцюбинського, 4-Б) протягом 10 (десяти) календарних днів з моменту набрання судовим рішенням законної сили розмістити на сайті «СТРАНА.UA» у розділі «Новости» під заголовком «Спростування» повний текст судового рішення у даній справі. |
Таким чином український суд встановив: що всі проросійські наративи, які проникли в український інформаційний простір і стосуються особистості Олега Мальцева та його структур — недостовірні!
Як результат, у період 2019-2021 кількість дискредитуючих матеріалів про Олега Вікторовича Мальцева знизилася до історичного мінімуму. Активність із дискредитації відновилася за кілька тижнів до його арешту — у серпні/вересні 2024 року. Це є ще одним індикатором того, що кримінальна справа Олега Мальцева має замовний характер. Але про це дещо пізніше.
ВИМАГАННЯ ГРОШЕЙ ЗА ЗАКРИТТЯ КРИМІНАЛЬНОЇ СПРАВИ
Невстановлений на цей момент анонім у грудні 2023 року відкрито вимагав гроші за закриття кримінальної справи щодо Олега Мальцева. У разі відмови платити анонім погрожував кримінальними звинуваченнями Мальцева в «проросійській діяльності» та утриманням під вартою, що і сталося у вересні 2024 року.
ЗЛИВ ІНФОРМАЦІЇ В ЗМІ
22 серпня 2024 року на сайті dumskaya.net з’явився матеріал «Сектанти-зрадники? Керівників одеського культу запідозрили в роботі на росію та підготовці диверсій». Протягом наступних 7 днів з’явилося близько 15 клонів цього матеріалу.
У цьому випадку важливий не сам контекст чергової дискредитації. Важливим є те, що ці матеріали опинилися на сайтах у мережі інтернет у результаті «зливу» інформації про кримінальну справу. Одним з індикаторів замовних процесів є подібні «зливи» конфіденційної інформації з метою створення певної громадської думки та виправдання дій силовиків.
На момент публікації зазначених вище матеріалів у жодному відкритому джерелі не було інформації про кримінальну справу. Єдиним реальним джерелом наша група вважає представників силових структур, які через свої канали могли передати в ЗМІ інформацію, яка, до речі, захищена законом.
У даному випадку цей прецедент цікавий і вкрай важливий не тільки в рамках нашого експертного розслідування, а й як юридичний прецедент. Ми впевнені, що адвокати Олега Мальцева скористалися або ще скористаються цією опцією, щоб притягнути «Думську» та інші інфопомийки до відповідальності.
Підбиваючи підсумки цього матеріалу, ми хочемо подякувати детективу, який зі зрозумілих причин поки що побажав залишитися інкогніто. Ми не сумніваємося в тому, що «Справа Мальцева» дійсно стане ганьбою для тих, хто її замовив і реалізував. Але головне — ця справа може стати прецедентом для осіб та організацій, які опинилися або опиняться в аналогічній ситуації.
Наступна стаття розкриє другу частину розмови з детективом. Буде оприлюднена і детально розібрана справа, яка є історичним прототипом кримінальної справи Олега Мальцева.
Підписуйтесь на наш телеграм канал