Кілька днів тому деякі українські онлайн-ресурси, а також телеграм-канали вибухнули гучними заголовками про те, що одна зі співучасниць «бойової організації» українського вченого Олега Мальцева — громадянка Киргизстану — дала зізнавальні свідчення й отримала вирок. За участь у незаконному воєнізованому формуванні вона отримала покарання у вигляді… штрафу.
Коментарі з цього приводу дала адвокатка Олега Мальцева Євгенія Тарасенко.
-Євгеніє, підкажіть, чи відповідає дійсності викладена інформація про перший вирок?
Так, дійсно, 20.12.2024 року Приморський районний суд м. Одеса виніс обвинувальний вирок цій громадянці. Вона визнала провину в участі в незаконному воєнізованому формуванні, а також дала свідчення. Суд не досліджував докази у справі, а лише обмежився її допитом (це право суду згідно з нормами чинного кримінально-процесуального закону). Це виділені матеріали з основної справи, яку веде УСБУ в Одеській області.
Зазначу, що таке визнання вини я як адвокат не можу вважати добровільним, про що прямо заявила в суді.
Річ у тім, що психічне здоров’я громадянки Киргизстану викликає великі сумніви. І про це я і мої колеги неодноразово заявляли в судових засіданнях (і я вже можу говорити про це відкрито, бо це більше не є таємницею досудового слідства). Більше того, я зверталася з клопотанням про призначення судово-психіатричної експертизи цієї особи, але мені було відмовлено.
У своєму допиті від 16.07.2024 року на запитання оперуповноваженого про те, з якої причини вона припинила співпрацювати з Олегом Мальцевим, громадянка Киргизстану каже таке (цитата):
«Я припинила співпрацю з Мальцевим Олегом Вікторовичем, бо мені наснився життєвий сон, у якому мій батько з планети Тінія, гора Тін, зроблена з чистого кришталю і золота, сказав мені терміново знайти його і реалізуватися як особистість і прийняти справжню істину».
Безумовно, я як адвокат щиро впевнена, що кожна людина має право вірити у що завгодно, хоч у космічних тарганів. Однак, коли людина на допиті під протокол заявляє подібні речі, це свідчить про те, що вона не просто вірить у щось, а живе в цій дійсності, а це вже, на мій погляд, питання до психіатрів.
Але найжахливіше це те, що на її свідченнях ґрунтується обвинувачення не тільки щодо Олега Мальцева, а й щодо ще 7 осіб, які також перебувають під вартою в Одеському СІЗО.
Давайте собі уявимо ситуацію, що ось такий «свідок» дає свідчення на прокурора у цій справі або на слідчого. Як ви думаєте, візьме їх суд під варту без права внесення застави? Вкрай сумніваюся. Але в нашій справі, такий «свідок» чомусь сторону обвинувачення і суд влаштовує.
Крім того, ні для кого вже не секрет, що ця громадянка Киргизстану була небайдужа до мого клієнта і має особистий мотив його обмовляти, що вона, до речі, навіть не приховує.
Із допиту в суді:
Запитання судді: Чому ви вирішили дати свідчення проти Мальцева і погодилися на визнання провини? Що вас спонукало? Я хочу дізнатися про ваш психологічний стан
Відповідь: Нормальный у меня психологічний стан. После 10 лет я узнала то, что происходило в организации, я решила, что я не хочу быть с ними связана и не должна там быть.
Запитання: Ви сказали, що ви розібралися, ви там не повинні бути, що ви маєте на увазі? Ви кажете, що за 10 років ви розібралися, вам там щось не сподобалося - що ви маєте на увазі?
Відповідь: Это касается личных отношений меня и Мальцева Олега Викторовича
Що вже тут казати, дивно й те, що громадянка Киргизстану, яка ще й незаконно перебуває на території України, за начебто участь у незаконному воєнізованому формуванні отримала штраф, запобіжний захід їй навіть не обирали, а 8 осіб, яких обвинувачують у тому самому, керуючись її свідченнями, уже понад 4 місяці перебувають під вартою в Одеському СІЗО без права внесення застави.
Якщо це «незаконне воєнізоване формування», і воно таке небезпечне, як сурмлять з усіх онлайн і телеграм-ресурсів, чому громадян України та Німеччини мучать в Одеському СІЗО, і суд навіть не дає змоги внести заставу, а громадянка Киргизстану гуляє на волі та в підсумку отримує штраф?
Адже прокурор у кожному судовому засіданні посилається на так звані «ризики» — що, мовляв, необхідно всіх тримати під вартою, оскільки вони можуть «продовжити свою злочинну діяльність». А громадянка Киргизстану з «планети Тінія» що, не може продовжити свою «злочинну діяльність»? Тобто сенс у чому:
-У ЗМІ також писали про те, що 2013 року в Криму була кримінальна справа стосовно Мальцева. Вона стосувалася шахрайства на фірмі «Російський бізнес стиль», засновником якої була Олена Шайнер, віцепрезидентка мільйонера-наставника Роберта Флетчера. Наскільки я розумію з того, що пишуть, вона була співучасницею Мальцева. Що Ви можете сказати з цього приводу.
Так, кримінальна справа була. Тільки в ній Шайнер була не співучасницею Мальцева, а заявником на нього, і її визнали потерпілою у справі. Вона організувала фірму «Русский бизнес стиль», а Мальцева запросила як одного з лекторів зі стратегічного консалтингу. У певний момент часу Шайнер закрила фірму і не стала виконувати зобов’язання перед людьми. Коли ж до неї прийшли правоохоронці, то вона знайшла переконливі доводи у вигляді 1000 доларів, щоб «повісити» це все на Мальцева.
Справа слухалася в Ленінському суді м. Севастополя і не приховую, що на слухання збирався весь суд — щоб посміятися. Бо це справді був цирк: свідки обвинувачення, які прийшли давати свідчення проти Мальцева, навіть не знали, який він має вигляд; потерпілі приносили до суду квитанції про сплату грошових коштів у фірму Шайнер, яка до Мальцева не мала жодного стосунку. До речі, саму Шайнер та її «подругу серця», яку теж визнали потерпілою, до суду доправляли приводом із міліцією, оскільки вони не хотіли туди йти, і сторона захисту була змушена просити суд доправляти їх конвоєм.
У нас, до речі, в архівах, збереглися відеозаписи цього процесу, думаю, колись ми зробимо фільм, він, безумовно, буде комедійним. Хоча, необхідно зазначити, що ця справа виявилася не комедійною для тих, хто її організовував і фальсифікував. Шайнер, яка називала Мальцева шахраєм, незабаром була оголошена у всеукраїнський розшук у справі про шахрайство в особливо великому розмірі; слідчого у справі звільнили, тому що якимось незрозумілим способом, з вікна його кабінету вистрибнув підозрюваний; прокурора затримали на хабарі; інші ж «фальсифікатори» також позбулися своїх посад. Ось така містика.
Зрештою цей «гумор» усім набрид, і новий прокурор для того, щоб суд не ухвалив виправдувального вироку, був вимушений клопотати про скерування справи на додаткове розслідування, де її й закрили.
-Пишуть, що Державне бюро розслідувань також порушило кримінальну справу стосовно Мальцева. Це так?
Не зовсім. За останній рік Мальцева намагалися «прив’язати» до кількох кримінальних справ — у ДБР, Нацполіції, СБУ. У ДБР і Нацполіції не вийшло, у СБУ — спрацювало.
Я вже говорила раніше, що кримінальна справа щодо нього — це замовлення. По суті правоохоронні органи понад рік шукали хоч що-небудь, щоб реалізувати свої фантазії. Знайшли свідка «з іншої планети» і відео, з контексту якого було вирвано фрази, що лягло в основу підозри, де все викладено в стилі роману братів Стругацьких.
Наразі під вартою перебувають 8 осіб. І що приховувати, їх фактично «маринують» у СІЗО для того, щоб вони дали неправдиві свідчення на Мальцева.
До речі, погрози надходили і свідкам у справі, які не бажали обмовляти Мальцева. І потрібно зазначити, що це роблять конкретні люди, до всіх співробітників СБУ це не має стосунку. Крім того, оперуповноважений у справі погрожував і мені, справа дійшла до того, що він штовхнув мене прямо в суді після судового засідання. Я вже звернулася з відповідною скаргою про порушення моїх прав до Комітету захисту прав адвокатів.
В Україні зараз війна й органи безпеки перевантажені роботою, тому можу припустити, що їх могли ввести в оману, плюс нерозуміння наукових процесів також могло зіграти свою роль. Тобто хтось міг скористатися ситуацією в країні та використати правоохоронні органи для реалізації своїх особистих інтересів. І для чого? Щоб знищити наукову академію і Мальцева. Кому він завадив? Видно, комусь дуже заважає, але сподіваюся, ми незабаром дізнаємося кому.
-Що Ви маєте на увазі?
Я звернулася до колег зі США. Вони порекомендували нам детективне агентство, яке займеться цим питанням. Ці люди не тільки детективи, а й журналісти, тому мають повне право проводити журналістські розслідування по всьому світу, зокрема й в Україні. Сподіваюся на їхній швидкий приїзд.
-Ще питання. Пишуть, що у 2014-2015 роках Мальцев організував «полювання» на журналістів 7 каналу, які розслідували його діяльність. Що Ви можете сказати з цього приводу?
Даю Вам посилання на відео, де журналіст 7 каналу, яка проводила це «розслідування», танцює на дашку нашої адвокатської компанії, куди вона з’явилася в суботу ввечері і, як мені здається, не зовсім у тверезому стані:
Навряд чи це можна назвати «полюванням» на журналіста, це скоріше безкоштовний цирк. Якщо Вам цікаві всі подробиці цієї «медіа-війни», Ви можете вивчити все на каналі YouTube газети «Нерозкриті злочини». Там, зокрема, є відео, на якому б’ють скло автомобіля Мальцева прямо на парковці нашої адвокатської компанії. Так це на журналістів полювання чи на Мальцева?
-Те, що Ви розповідаєте, дивує. Звідки такий натиск?
Я можу тільки припускати. У той період часу Мальцев уперше заявив, що Російська православна церква в Україні (УПЦ МП) фактично є агентурою ФСБ на території нашої країни і до релігійної діяльності не має жодного стосунку. Після цього все й почалося: бруд у ЗМІ, биття скла в машинах, абсурдні заяви на Мальцева в усі правоохоронні органи, писали навіть голові обласної державної адміністрації та збирали «хресний хід» проти Мальцева. Також Мальцев як науковець і Слободянюк як журналіст не дали розвинутися в Україні так званому російському антисектантському руху. Можливо, за це вони зараз і сидять. Час покаже.
Підписуйтесь на наш телеграм канал